Πιο ανταγωνιστικός τώρα ο Μεντβέντεφ

Published

on

Τζόκοβιτς US Open

Τελικός στο US Open και ο Νόβακ Τζόκοβιτς δήλωσε πως θα αντιμετωπίσει τον αγώνα σαν τον τελευταίο της καριέρας του, ενώ ο Ντανιήλ Μεντβέντεφ τόνισε πως έχει πλέον την εμπειρία ώστε να βάλει… φωτιά στην αναμέτρηση, κάτι που δεν είχε καταφέρει στη Μελβούρνη  τον Φεβρουάριο. Είναι γεγονός πως στον τελικό του Αυστραλιανού Open ο Ρώσος δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα και ήταν ανταγωνιστικός μόνο για ένα σετ (7/5, 6/2, 6/2). Είναι οι κορυφαίοι παίκτες στον κόσμο στη σκληρή επιφάνεια και δίκαια έφτασαν ως εδώ. Ο Τζόκοβιτς έχασε έστω ένα σετ σε πέντε από τους έξι αγώνες του και στον ημιτελικό επικράτησε με 3-2 του Αλεξάντερ Ζβέρεφ έπειτα από 3 ώρες και 38 λεπτά.

Ο Μεντβέντεφ έχει πιο επιβλητική παρουσία φέτος με τα σετ στο 18-1, ενώ στον ημιτελικό νίκησε με 3-0 τον Φέλιξ Αλιασίμ. Απ’ αυτό το ματς θα μας μείνει αναμφίβολα η ανατροπή του δεύτερου σετ, όπου ο Ρώσος μετέτρεψε το 2/5 σε 7/5. Ο Τζόκοβιτς είναι φαβορί του 1.40 ώστε να κάνει το πολυπόθητο ημερολογιακό Γκραν Σλαμ (4/4 στην ίδια σεζόν) και ο Μεντβέντεφ στο 3.00. Ο Ρώσος ωριμάζει, μαθαίνει χρόνο με το χρόνο και είναι ο βασικός υποψήφιος για να γίνει ο πρώτος παίκτης της νέας γενιάς που θα κατακτήσει Γκραν Σλαμ ιδιαίτερα σε αυτή την επιφάνεια.

Θα είναι η τρίτη ευκαιρία του και είναι θετικό ότι δεν έχει την πίεση του φαβορί, αλλά ούτε και την κόπωση του Τζόκοβιτς που έχει περάσει περισσότερο χρόνο στο κορτ. Από την άλλη, ο Σέρβος ακόμη και στα 34 του έχει ανώτερη φυσική κατάσταση από τους περισσότερους αντιπάλους του, ενώ από τεχνικής πλευράς υπερτερεί στο αμυντικό κομμάτι. Ο Μεντβέντεφ μπορεί όμως να πάρει ένα σετ και εκτός από το over να μας προσφέρει έναν περισσότερο συναρπαστικό τελικό σε σχέση με αυτόν της Μελβούρνης.

bullet Πρόταση: Νόβακ Τζόκοβιτς – Ντανιήλ Μεντβέντεφ Over 37.5 γκέιμς στο 1,77