Συνεχίζει ανάλογα ο Κρεσί

Published

on

Κρεσί - Cressy

Ο Μαξίμ Κρεσί είναι ο τενίστας που πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη ως τώρα στο US Open. Ο Γαλλοαμερικάνος βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τον Πάμπλο Καρένιο, όμως πέτυχε την ανατροπή (5/7, 4/6, 6/1, 6/4, 7/6) καταγράφοντας συνολικά 44 άσους! Ο Κρεσί είναι παίκτης με αγωνιστικό στυλ από τη δεκαετία του… 1990 και αυτό είναι κάτι που δύσκολα αντιμετωπίζεται από πολλούς με μοντέρνα νοοτροπία. Παίζει κυρίως με σερβίς-βολέ και σε περίπτωση που δεν βγάλει άσο, η γρήγορη κίνησή του στο φιλέ του επιτρέπει να εκτελεί άμεσα και να αιφνιδιάζει τον αντίπαλο.

Δεν γίνεται να νικά σε κάθε αγώνα καθώς τα ποσοστά ευστοχίας δεν είναι εύκολο να κρατηθούν διαρκώς σε υψηλά επίπεδα, όμως αναμφίβολα είναι μια τακτική που προβληματίζει ακόμη και κορυφαίους αντιπάλους. Ο επόμενος που θα συναντήσει είναι ο Νικολόζ Μπασιλασβίλι. Ο Γεωργιανός στο ξεκίνημα του καλοκαιριού είχε ορισμένα πολύ καλά αποτελέσματα και μάλιστα ήταν φιναλίστ στο Αμβούργο με αντίπαλο τον Ρούμπλεφ. Η συνέχεια του όμως δεν ήταν ανάλογη και επέστρεψε στις ασταθείς εμφανίσεις, στις οποίες μας έχει συνηθίσει εδώ και δύο σεζόν.

Στον πρώτο γύρο στάθηκε τυχερός, καθώς ο Σεμπ Κόρντα τραυματίστηκε κι έτσι όλα κρίθηκαν μετά από το πρώτο σετ. Αυτή ήταν η δραστηριότητά του εδώ και δύο εβδομάδες, ένα μόνο σετ. Αντίθετα, ο Κρεσί συμμετείχε στα προκριματικά και έχει καλό αγωνιστικό ρυθμό με 4 αγώνες σε οκτώ ημέρες. Σε συνδυασμό με την αυτοπεποίθηση που έχει μετά το 3-2 επί του Καρένιο είναι πιθανό να πετύχει ακόμη μια νίκη ή έστω να μείνει κοντά στο σκορ.

bullet Πρόταση: Μαξίμ Κρεσί – Νικολόζ Μπασιλασβίλι 1 (+3.5 γκέιμς) στο 1,87