League 1

Μπλάκπουλ – Όξφορντ

Published

on

Ο αγώνας Μπλάκπουλ – Όξφορντ διεξάγεται στο πλαίσιο των μπαράζ ανόδου της Λιγκ 1 (ΑΓΓ1).

• Αγγλία ΤσάμπιονσιπBloomfield Road, Μπλάκπουλ
  • Στον 1ο αγώνα: Όξφορντ – Μπλάκπουλ 0-3
  • Ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ δεν βρίσκεται σε ισχύ.
  • Στην κανονική διάρκεια περίοδο: Μπλάκπουλ – Όξφορντ 0-0, Όξφορντ – Μπλάκπουλ 0-2
  • Η Μπλάκπουλ παρέμεινε αήττητη (2-1-0) και χωρίς να δεχτεί στα τρία τελευταία με αντίπαλο την Όξφορντ. Είχαν προηγηθεί 4 ήττες σε 5 ματς.

Παίξε νόμιμα στον Stoiximan | 21+ MGA (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >>

Τί έγινε στον πρώτο αγώνα

Τί έγινε στον πρώτο αγώνα: Ο Τέρτον έδωσε το προβάδισμα στους «πορτοκαλί» στο 23′, ενώ ακολούθησαν δύο γκολ του Σιμς στο 26′ και το 74′. Ελάχιστες καλές στιγμές για την Όξφορντ, που έπαιξε αμυντικά και με πολύ βάθος. Ακολουθούν τα στιγμιότυπα του πρώτου αγώνα.

ΜΠΛΑΚΠΟΥΛ

Όπως έκλεισε την κανονική περίοδο, έτσι ξεκίνησε και τα πλέι οφ. Η νίκη στην Οξφόρδη ήταν η 5η συνεχόμενη για την ομάδα του Νιλ Κρίτσλι, ενώ σε κανένα από αυτά τα ματς δε δέχτηκε γκολ. Η σφιχτή άμυνα έδωσε τη νίκη και στο πρώτο ματς των μπαράζ και σήμερα η γηπεδούχος απλώς θα σφραγίσει την πρόκριση στον τελικό ανόδου του Γουέμπλεϊ.

Πιθανή η επιστροφή του Γκάρμπατ, ενώ αυξημένες πιθανότητες έχει και ο καλό μέσος Καϊκάι.

ΟΞΦΟΡΝΤ

Αν και το ξεκίνημά της ήταν σχετικά καλό στην έδρα της, έχοντας μετά από καιρό και μέρος των φιλάθλων της στο πλευρά της, η εξέλιξη του αγώνα δεν ήταν όπως θα περίμενε. Η αλήθεια είναι ότι δεν πρόλαβε να συνέλθει από το πρώτο γκολ, όταν μέσα σε τρία λεπτά δέχτηκε και δεύτερο. Σαν να μην είχε plan B η ομάδα του Καρλ Ρόμπινσον.

Το αφεντικό της Όξφορντ θα πραγματοποιήσει αλλαγές σε μια προσπάθεια να παίξει πιο επιθετικά στον επαναληπτικό, γνωρίζοντας πως μόνο ένα… τρελό σενάριο μπορεί να επιτρέψει την πρόκρισή της. Να τονίσουμε πως μετά την Μπάρνσλεϊ το 2006, καμία ομάδα της Λιγκ 1, που είχε ηττηθεί στην έδρα της σε ημιτελικό μπαράζ, δεν πήρε την άνοδο στη συνέχεια.

Εκτίμηση Μπλάκπουλ – Όξφορντ

Η γηπεδούχος ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της σεζόν και το απέδειξε στον πρώτο ημιτελικό. Ο επαναληπτικός όμως, ίσως είναι διαφορετικός. Τα νούμερα μας… μπέρδεψαν κάπως, με την Μπλάκπουλ να κρατάει διαδοχικά «μηδέν» στην άμυνα και την Όξφορντ απανωτά Over 2,5 γκολ. Εκτιμούμε ότι η λύση θα δοθεί κάπου ενδιάμεσα και η επιλογή μας πηγαίνει στο σύνολο των «2-3 γκολ».

bullet Πρόταση: 2-3 γκολ – 2,00 – Stoiximan