ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ

Προκριματικά Τσάμπιονς Λιγκ – Τρίτη 10/07/2018

Published

on

Σήμερα διεξάγονται οι 8 από τους 16 αγώνες του 1ου προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ (CHL). Παρακάτω θα αναλύσουμε συνοπτικά 3 εξ αυτών, από τους οποίους προκύπτει στοιχηματική επιλογή.

Σημειώνεται ότι τα παιχνίδια είναι διπλά και την επόμενη εβδομάδα ακολουθούν οι επαναληπτικοί. Ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ είναι σε ισχύ.

ΝΤΡΙΤΑ (ΚΟΣ) – ΜΑΛΜΕ (ΣΟΥ)

StoiximanΠαρθενική εμφάνιση για την Ντρίτα στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Η πρωταθλήτρια του Κοσόβου ξεκίνησε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της από τον προ-προκριματικό γύρο, στον οποίο αρχικά απέκλεισε τη Σάντα Κολόμα (0-2 στην παράταση) και στη συνέχεια τη Λίνκολν Ρεντ (1-4 στην παράταση, 1-1 στην κανονική διάρκεια). Η Μάλμε είναι το ξεκάθαρο φαβορί τόσο για πρόκριση, όσο και για νίκη στο αποψινό πρώτο ματς. Επέστρεψε… φουριόζα από τη διακοπή του πρωταθλήματος Σουηδίας και προέρχεται από την εκτός έδρας νίκη με το ευρύ 0-4 επί της Σίριους. Το βαρύ πυροβολικό της Μάλμε, ο Μάρκους Ρόζενμπεργκ, σκόραρε δύο φορές.

Περιμένουμε να πάρουν το προβάδισμα από νωρίς οι Σουηδοί, επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί και την τεράστια διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες. Προτείνουμε 2 στο ημίχρονο σε απόδοση 1,87 από το Stoiximan.gr.

ΦΛΟΡΑ ΤΑΛΙΝ (ΕΣΘ) – ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ ΣΕΒΑ (ΙΣΡ)

NovibetΜατς ανάμεσα σε δύο αρκετά επιθετικές ομάδες. Το φαβορί είναι ξεκάθαρο και δεν είναι άλλο από τη Χάποελ Μπερ Σεβά, η οποία τα τελευταία χρόνια κερδίζει τις εντυπώσεις με τις ευρωπαϊκές εμφανίσεις της. Θεωρούμε πως θα σκοράρει στην Εσθονία, κόντρα σε μια ομάδα που δέχεται γκολ με ευκολία όποτε αγωνίζεται εκτός συνόρων. Σε περίπτωση που επιβεβαιωθούμε, δε μένει κάτι άλλο στη γηπεδούχο από το να ψάξει το γκολ, για να έχει βάσιμες ελπίδες πρόκρισης στον επαναληπτικό. Αξίζει να αναφέρουμε πως στα 4/6 παιχνίδια της Χάποελ -στην περσινή προκριματική φάση του Champions League- σημειώθηκαν Over 2,5 γκολ.

Προτείνουμε Over 2,5 γκολ σε απόδοση 1,90.

ΚΟΡΚ ΣΙΤΙ (ΙΡΛ) – ΛΕΓΚΙΑ ΒΑΡΣΟΒΙΑΣ (ΠΟΛ)

StoiximanΣε φουλ αγωνιστικό ρυθμό βρίσκεται η Κορκ, που μετά από 25 αγωνιστικές είναι στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα της ιρλανδικής Premier League. Από την άλλη, το αποψινό είναι το πρώτο επίσημο παιχνίδι της Λέγκια για τη νέα σεζόν. Οι Πολωνοί προέρχονται από 4 φιλικά προετοιμασίας, στα οποία είχαν αποτελέσματα 3-1-0. Η Λέγκια είναι το φαβορί στην αναμέτρηση και η γηπεδούχος ίσως αναγκαστεί να παίξει αμυντικά προκειμένου να κλείσει τους χώρους και να κρατήσει το μηδέν. Εντός έδρας, στο εγχώριο πρωτάθλημα, έχει αποτελέσματα 11-1-0 με γκολ 23-3.

Περιμένουμε ένα νευρικό πρώτο ημίχρονο, με την Κορκ να κοιτάζει περισσότερο την άμυνα και τη Λέγκια να μπαίνει εξίσου συντηρητικά στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν. Αξίζει το ρίσκο στο Χ στο ημίχρονο σε απόδοση 2,10 από το Stoiximan.gr.